Про нас пишуть: Label Magazine. Ukraińska projektantka przeciw imperializmowi

Posted by Oksana Levchenya on

 

Oksana Levchenya to ukraińska projektantka tekstyliów na co dzień prowadząca markę OLK manufactory. Dywan z jej najnowszej kolekcji „Antyimperializm” ma stanowić głos sprzeciwu przeciwko wszelkim ruchom, które chcą przywrócić imperia.

 

Autor: JC

Zdjęcia: Oksana Levchenya

https://olk-manufactory.com

 

 

Jak mówi projektantka, chęć wskrzeszenia imperiów często prowadzi do najeżdżania na inne niepodległe kraje, kradzieży ich ziemi, likwidacji kultury i tożsamości narodowej. - „To szaleństwo, że musimy sobie z tym radzić w XXI wieku, ale tak właśnie dzieje się na Ukrainie w tych dniach, kiedy Rosja postanowiła odbudować swoją „cesarską wielkość” i rozpoczęła ją od ataku na nasz kraj” - opowiada.

 

W kolekcji znajdziemy także drugi dywan nazwany „Dobra droga”, który również odnosi się do obecnej sytuacji politycznej na Ukrainie. Jego kształt krzyża został zainspirowany autentyczną statuetką z czasów kultury trypilskiej. 

 

Był to wizerunek matriarchalny — postać kobiety z ramionami rozłożonymi po obu stronach. Symbolizuje skrzyżowanie, które pojawia się na ścieżkach człowieka, kultury i kraju. Artystka jest przekonana, że Ukraina pokonuje trudne i ważne wyzwania i przemiany, aby wejść na właściwą drogę do wolności, szczęścia i dobrobytu.

 

 

Oba kilimy zostały zaprezentowane na stoisku Ukrainy na International Biennial of Crafts and Creation Revelations, które odbyło się w połowie czerwca w Paryżu.

 

Original: https://label-magazine.com/dizajn/artykuly/ukrainska-projektantka-przeciw-imperializmowi